Moderní kanceláře již nejsou pouze výsadou hlavního města

Na konci února proběhne slavnostní vyhlášení vítězů již 4. ročníku soutěže CBRE Zasedačka roku. Jak se lišil poslední ročník od předešlých ročníků nebo jak velký důraz firmy kladou na zdravé vnitřní prostředí svých kanceláří? Čas na odpovědi na tyto a další otázky si našla Petra Lávičková, Head of Corporate Marketing & PR společnosti CBRE.

 


S jakou ambicí společnost CBRE před 4 lety vyhlásila 1. ročník soutěže CBRE Zasedačka roku?

O projektu se v CBRE přemýšlelo již delší dobu a domnívali jsme se, že je velmi důležité ukázat a představit odborné i laické veřejnosti a uchazečům o pracovní místa zajímavé firemní prostory, recepce, firemní zázemí, a především příjemnou atmosféru společnosti, a tedy jak vlastně firmy žijí. Proměna kancelářských prostor je velmi dynamická a chtěli jsme zachytit, jak tato změna reálně probíhá a také rozvířit diskuzi nad tématem kancelářského prostředí mezi širokou veřejností, která tenkrát byla opravdu v plenkách. Jsem velmi ráda, že se nám tento hlavní cíl podařilo naplnit a kancelářské prostředí se stalo jedním z hlavních témat kancelářského trhu a také benefitů, které mohou nabídnout firmy svým zaměstnancům.

Jak se proměnilo Vaše očekávání, které jste vkládali do prvního vyhlášení soutěže?

Při této otázce se mi vybavily kanceláře CBRE, kde probíhalo první vyhlášení. První ročník byl vlastně pilotní projekt a nikdo nevěděl, kam se vyvine. Minulý rok jsme pořádali vyhlášení v budově Corso Karlín, kam přišlo asi 250 hostů. Takže jen v tomto měřítku se má očekávání naplnilo na 100 %. Ale očekávání byla určitě překonána i v jiných směrech. Velmi si cením, že v rámci projektu spolupracujeme s jedničkami ve svých oborech a s pár firmami to táhneme již od začátku.  Letošní ročník je navíc rekordní, co do počtu přihlášených i finalistů.

Jak se soutěž od prvního ročníku vyvinula a co přináší účastníkům soutěže?

Účastníkům soutěže přináší především pozitivní publicitu a účastníci jsou vlastně firmy, které se podílí na psaní moderní historie kancelářského prostředí. Další plusy jsou například, že na slavnostním vyhlášení mají účastníci možnost setkat se zajímavými lidmi a jejich firma také účastí v projektu získá určitý punc prestiže moderní společnosti.

Jak se letošní ročník lišil od předešlých ročníků?

Myslím si, že čtvrtý ročník projektu CBRE Zasedačka roku nám jasně ukázal, že moderní kanceláře již nejsou pouze výsadou hlavního města. Velice mě těší, že se o kancelářské prostředí, pohodlí a spokojenost zaměstnanců stále více zajímají i menší města napříč celou Českou republikou. V regionech sice stále vede Praha, ale to se postupně mění. V letošním ročníku mám velkou radost z hojné účasti právě brněnského regionu nebo dalších firem z Berouna, Čejkovic u Hodonína, Jablonce nad Nisou, Olomouce nebo Pardubic. Letos, stejně jako minulý rok, jsou stálicí IT obory nebo marketingové agentury. Také jsme zaznamenali nárůst společností například z oblasti e-commerce nebo coworkingových center. V posledních letech se o designu kanceláří, věřím že i díky nám, hodně mluví a píše. Firmy se snaží na atraktivní prostředí nalákat zaměstnance a všemožně ho zpříjemnit.

Zaznamenali jste proměnu úrovně přihlášených projektů v čase?

Úroveň se odráží především v tom, jak firmy o svých kancelářích přemýšlejí, a následně své nápady realizují. Vidíme, že více dotahují jednotlivé kancelářské prvky a uspořádání, které vede k efektivitě práce, dbají na světlo, akustiku a pohodlnost kanceláří. To jsou třeba věci, které by například před pěti lety, téměř neřešili. Myslím si ale, že jsou tu pořád některé prvky, které české firmy nedotahují. Někdy chybí konkrétní nápad a koncepce, převládá design nad praktičností nebo je špatně pracováno se světlem. Zvláštní kapitolou jsou relax zóny, firmy se snaží být originální, ale zapomínají, že to musí být hlavně prostor, kde se lidé cítí dobře. Jako pozitivní však vidím, že již řada firem začíná využívat služeb odborníků, což je skvělý posun. Věřím, že je realitní kancelářský trh na dobré cestě.

     
reklama reklama